Microsoft Ofis Programları Nelerdir


Microsoft Office
, 1989 yılında Microsoft tarafından tanıtılan, Microsoft Windows ve Mac OS X işletim sistemlerindebirbiriyle ilişkili masaüstü uygulamaları, sunucular ve hizmetler sunan bir ticari ofis yazılım paketidir. Yapılan araştırmalara göre, Haziran 2009 itibarıyla işletmelerin %80’i Microsoft Office’in herhangi bir sürümü kullanmaktadır (Office 2007‘yi kullanan işletmelerin oranı %64 civarındadır).

Nisan 2000 yılında ilk kez olarak o dönemlerde el bilgisayarı, sonradan mobil cihazlar için yazılımın mobil versiyonu Microsoft Office Mobile, Haziran 2010 yılında çevrimiçi hizmeti olan Office Online ve onun bir parçası olan Docs.com, Haziran 2011 yılında ise grup yazılımı ve internet paketi olan Office 365 tanıtıltı. Ağustos 2015-de sunum yazılımı Office Sway, 2016 yılın Nisan ayında eğitim platformu Microsoft Classroom, Haziran ayında planlama yazılımı Microsoft Planner, Kasım ayında ise takım platformu Microsoft Teams sunuldu. Kaynak Wiki

 • Microsoft Access
  Microsoft Access ya da Microsoft Office Access Microsoft‘un ilişkisel veri tabanı yönetim sistemidir. Microsoft Access Jet veri tabanı motorunu, grafiksel kullanıcı arayüzünü ve yazılım araçlarını aynı paketin içinde birleştirir.
 • Microsoft Lync
  Skype for Business (eski adıyla Microsoft Lync veya Microsoft Office Communicator), Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Office paketine dahil edilmiş bir tür ücretli anında mesajlaşma yazılımıdır. Anlık ileti, ses, video gibi Windows Live Messenger özelliklerini içerir, fakat Communicator yazılımı ücretlidir ve genellikle birlikte çalışan kuruluşlar ve BT çalışanları için idealdir.
 • Microsoft Excel
  Microsoft ExcelMicrosoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir tablolama programıdır (spreadsheet). İçinde bulunan detaylı finansal çözümlerin yapılabildiği tablolama, grafik oluşturma başarısı ve uygulamalarda kullanılabilecek Visual Basic makro programlama dili sayesinde kendi türünde şu anda dünyadaki en popüler yazılımdır.
 • Microsoft FrontPage
  Microsoft FrontPage , Microsoft tarafından Microsoft Windows işletim sistemi için bir WYSIWYG HTML düzenleyicisi ve Web sitesi yönetim aracıdır. 1997-2003 yılları arasında Microsoft Office paketinin bir parçası olarak markalaştı. Microsoft FrontPage’in yerini ilk kez Aralık 2006’da Microsoft Office 2007 ile birlikte piyasaya sürülen Microsoft Expression Web ve Microsoft SharePoint Designer aldı.
 • Microsoft MapPoint
 • Microsoft OneNote
 • Microsoft Outlook
  Microsoft Outlook Microsoft tarafından üretilen, Microsoft Office‘le birlikte veya tek başına kullanılabilen, kişisel bilgi yöneticisi. Mevcut son sürümü Windows için Microsoft Outlook 2013, Mac için ise 2011’dir. Ocak 2015’te Microsoft, Office 365 ile Telefon ve Tabletler (v1.3 kurulumu) için Outlook’u Outlook Mobile‘ni yayınladı. Bu, e-posta, takvim ve kişilerle bu platformların ilk Outlook’u oldu.
 • Microsoft PhotoDraw
  Microsoft PhotoDraw Microsoft tarafından geliştirilmiş bir vektör grafikleri ve raster görüntüleme yazılımı paketidir.
 • Microsoft PowerPoint
  Microsoft PowerPointMicrosoft firması tarafından hazırlanmış bir sunu tasarlama ve düzenleme yazılımıdır. PowerPoint yazılımı, Microsoft Office paketiyle birlikte satılmaktadır. PowerPoint, kullanıcılarına düzenleyebilmeleri için içine resimyazı, 3 boyutlu nesneler, grafikler gibi nesnelerin eklenebileceği bir sayfalar sunar. Kullanıcılar, bu sayfalarda istedikleri görünüm tasarımlarını gerçekleştirerek sunularını hazırlar.
 • Microsoft Project
  Microsoft ProjectMSP veya WinProjMicrosoft tarafından geliştirilen ve satılan, proje yöneticilerine planoluşturma, kaynakların görevlere atanması, aşama takibi, bütçe yönetimi ve iş yükü analizi gibi konularda yardımcı olması amacıyla tasarlanmış bir proje yönetimi yazılımıdır.
 • Microsoft Project Server
 • Microsoft Publisher
  Microsoft Publisher, bülten, broşür ve el ilanları ve web siteleri oluşturmakta kullanılan bir uygulamadır. Microsoft Office iş yayınlama ve pazarlama malzemeleri programı Publisher, profesyonel pazarlama ve iletişim malzemelerinin oluşturulmasını, tasarımını ve yayınlanmasını kolaylaştırmaktadır.
 • Microsoft Schedule Plus
 • Microsoft SharePoint Workspace
  Microsoft SharePoint Workspace (eski adıyla Microsoft Office Groove), Microsoft tarafından geliştirilen bir iş birliği ve çalışma alanı yazılımıdır. Birbirlerinden farklı yerlerde olan kuruluşların ve çalışanların, iş birliği sağlayarak bir çalışma alanı oluşturmalarını sağlar. Ayrıca ekiplerin çevrimiçi veya çevrimdışı alanlarda, dinamik ve etkin bir biçimde iletişimde bulunmalarına da yardımcı olur. Microsoft Office Groove yazılımının temel amacı, kuruluşların ve ekiplerin, bilgilerini tek bir yerde toplayarak iş birliği içinde bulunmalarını sağlamaktır.
 • Microsoft SharePoint Designer
  Microsoft SharePoint Designer veya tam adıyla Microsoft Office SharePoint DesignerMicrosoft tarafından geliştirilen SharePoint siteleri için tasarım ve iş akışlarını düzenleme yazılımıdır. Microsoft Office ailesi yazılımıdır, fakat ayrı bir paket hâlinde ücretsiz olarak yüklenebilmektedir.
 • Microsoft SharePoint Server
  Microsoft Office SharePoint ServerMicrosoft tarafından geliştirilen, sunucularda çalıştırılmak üzere tasarlanmış bir yazılımdır. Özellikle kurumsal alanlarda iş birliği kurmak ve tasarlanan web sitelerini yayımlamak ve yönetmek amacıyla kullanılabilir. BT uzmanları ve geliştiriciler için web sitelerini ve bunlara bağlı bilgileri yayımlama ve yönetme gibi amaçlar için tasarlanmıştır.
 • Microsoft Visio
  Microsoft Visio veya diğer bir ifadeyle Microsoft Office VisioMicrosoft tarafından geliştirilen, bir vektörel çizim yazılımıdır. Office Visio yazılımının son sürümü Office Visio 2013’tür. Office Visio 2013’le karmaşık verileri ve içinden çıkılmaz tabloları görselleştirmek mümkün. Verileri çizim ve diyagramlar kullanarak görselleştirmede başarılı bir yazılım. Microsoft Office Visio, iki bağımsız sürüme ayrılıyor: Office Visio Professional ve Office Visio Standard. Office Visio Standard 2013, Office Visio Professional 2013’yi temel alır, fakat Office Visio Professional 2013’te söz konusu diğer sürüme göre gelişmiş özellikler bakımından fark bulunmaktadır. Örneğin; Office Visio Professional 2013, veri bağlantısı ve görselleştirme özellikleri gibi Visio Standard 2010’da olmayan özellikler içerir.
 • Microsoft Word
  Microsoft Word, merkezi Amerika Birleşik Devletleri‘nde bulunan ve Bill Gates‘in sahibi olduğu yazılım firması Microsofttarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir sözcük işlemci programı. Microsoft Word Viewer ve Office Online, Word’ün sınırlı özelliklere sahip ücretsiz sürümleridir.İçinde bulunan detaylı metin biçimlendirme seçenekleri, ayrıntılı tablo, şekil ve grafik oluşturma başarıları nedeniyle, kendi türünde şu anda dünyadaki en popüler yazılımlardan biridir.
Microsoft Ofis Programları Nelerdir