E-ticaret Tarihi Nasıl Başladı?

E-ticaret Tarihi Nasıl Başladı?

İlk E-ticaret 1996 yıllında ortaya çıkmıştır.  Tanım olarak, e-ticaret veya elektronik ticaret , İnternet üzerinden ürün veya hizmet alım ve satımıdır. Birçok Amerikalı için, e-ticaret, günlük fatura ödeme veya e-perakendeciden satın alma gibi günlük olarak katıldığımız bir şeydir .

Günümüzde e-ticaret olmadan yaşamanın düşüncesi anlaşılmaz, karmaşık ve birçok kişiyi rahatsız ediyor. Sadece birkaç on yıl öncesine kadar e-ticaret fikri ortaya çıkmıştı.

E-ticaret, 47 yıl önce tanıtıldı ve bugüne kadar, her yıl online pazara giren yeni teknolojiler, yenilikler ve binlerce işletme ile büyümeye devam ediyor . E-ticaretin rahatlığı, güvenliği ve kullanıcı deneyimi 1970’lerde kuruluşundan bu yana katlanarak artmıştır. Bu makale bazı önemli oyunculara ve e-ticaretin kilometre taşlarına hitap edecek.

 

E-ticaret Zaman Çizelgesi

1960 – 1982

Elektrik ticaretinin önünü açmak, Elektronik Veri Alışverişi (EDI) geliştirmekti. EDI, bir bilgisayardan diğerine dijital veri aktarımıyla belgelerin geleneksel posta ve faksla değiştirilmesini sağladı.
Ticaret ortakları, siparişleri, faturaları ve diğer ticari işlemleri Kuzey Amerika’da hakim olan standartlar seti olan ANSI ASC X12 ile karşılayan bir veri formatı kullanarak aktarabilirdi.

Bir sipariş gönderildikten sonra, bir VAN (Value-Added Network) tarafından incelenir ve son olarak alıcının sipariş işleme sistemine yönlendirilir. EDI, verilerin herhangi bir insan müdahalesi olmadan sorunsuz bir şekilde aktarılmasına izin verdi.

İngiliz mucit, yenilikçi ve girişimci Michael Aldrich , selefi çevrimiçi alışverişe geçirme konusunda kredilendirilmiştir. Bu fikir, Aldrich’in haftalık süpermarket alışveriş gezileri hakkında yaptığı konuşmada, karısı ve Labrador’la bir gezinti sırasında geldi. Bu konuşma, marketleri dağıtmak için süpermarkete bir televizyon çektirmek için bir fikir ortaya attı. Aldrich hemen tartışmadan hemen sonra fikrini planladı ve uyguladı.

1979’da Aldrich bir televizyonu bir telefon hattı ile bir işlem işleme bilgisayarına bağladı ve “teleshopping” diye bir alışverişe başladı.

 

1982 – 1990

Başlangıçtan beri B2B online alışverişin ticari açıdan kazançlı olacağı, ancak B2C’nin daha sonra PC ve Internet olarak da bilinen World Wide Web’in daha yaygın kullanımına kadar başarılı olamayacağı açıktı. 1982’de Fransa, Minitel denilen internete habercisini başlattı .

Çevrimiçi servis, telefon hatları üzerinden erişilen bir Videotex terminal makinesi kullanmıştır. Minitel aboneleri telefon etmekte serbesttir ve milyonlarca kullanıcıyı bir bilgisayar ağına bağlamıştır.

1999’a kadar, 9 milyondan fazla Minitel terminali dağıtıldı ve bu birbirine bağlı makineler ağında yaklaşık 25 milyon kullanıcı bağlandı. Minitel sistemi 1991’de zirveye çıktı ve 3 yıl sonra İnternetin başarısından sonra yavaş yavaş ölümle karşılaştı. Sonunda, 2011 yılında, France Telecom Minitel servis sistemini kapattığını duyurdu . Ne yazık ki, İnternet olmasını umduğu şey haline gelmemişti.

 

90’ların Günümüze

1990 yılında Tim Berners Lee, arkadaşı Robert Cailliau ile birlikte “WorldWideWeb” adlı bir “Hypertext projesi” oluşturmak için bir öneri yayınladı. Bu projenin ilham kaynağı, CERN tarafından lisanslanan Dynatex SGML okuyucusundan sonra modellenmiştir.

Aynı yıl, bir NeXTcomputer kullanan Lee, ilk web sunucusunu oluşturdu ve ilk web tarayıcısını yazdı. Kısa bir süre sonra, internette halka açık bir hizmet olarak 6 Ağustos 1991’de internete giriş yapmaya gitti. Berner Lee, internete hipermetinle evlenme görevini üstlenmeye karar verdiğinde, bunu yaparken, süreç ona URL, HTML ve HTTP geliştirmesine yol açtı.

Ulusal Bilim Vakfı, 1991 yılında NET’in ticari kullanımındaki kısıtlamalarını kaldırdığında, İnternet ve online alışveriş, dikkate değer bir büyüme gösterdi. Eylül 1995’te NSF, alan adlarını kaydetmek için bir ücret talep etmeye başladı. O dönemde 120.000 kayıtlı alan adı mevcuttu ve 3 yıl içinde bu sayı 2 milyonu aştı. Bu zamana kadar, NSF’nin İnternet’teki rolü sona ermiş ve birçok gözetim ticari sektöre kaymıştır.

1992 kitabı, Future Shop: Teknolojiyi Nasıl Değiştireceğimizi ve Ne Satın Aldığımızı, Tüketicinin geleceğine dair öngörü ve öngörü sağladı. Kitabın genel bir açıklaması şöyle:

“Yüzlerce yıldır pazar yeri, tüketicilerin gezinmesini daha karmaşık ve daha karmaşık hale getiriyor. 1992’de basıldı, internet bir hane halkı haline gelmeden çok önce. Future Shop, yenilikçi kamu politikaları ile birleştirilen yeni bilgi teknolojilerinin, tüketicilerin bu karmaşanın üstesinden gelmesine yardımcı olabileceğini savundu. Gelecek devrimin e-ticaretteki geleceğe yönelik bir manifestosu olan Future Shop’un tüketici güçlendirme vizyonu bugün hala yankı uyandırıyor. ”

En başından beri, online alışverişle ilgili birçok tereddüt ve endişe vardı, ancak Netscape’in 1994 yılında bir güvenlik protokolü olan Secure Socket Layers (SSL) şifreleme sertifikası, Internet üzerinden veri aktarımı için güvenli bir yol sağladı. Web tarayıcıları, bir sitenin kimliği doğrulanmış bir SSL sertifikası olup olmadığını kontrol edip belirleyebilir ve buna bağlı olarak bir sitenin güvenilir olup olmadığını belirleyebilir.

Şimdi, SSL şifreleme protokolü, web güvenliğinin hayati bir parçasıdır ve sürüm 3.0, bugün birçok web sunucusu için standart haline gelmiştir.

 

Çevrimiçi E-ticaret Megastores

Doksanlı yılların ortaları 2000’li yılların ticari kullanımında büyük ilerlemeler kaydetti. Dünyadaki en büyük çevrimiçi perakendeci Amazon, 1995 yılında online bir kitapçı olarak piyasaya sürüldü. Tuğla-harç kitapçıları yaklaşık 200.000 başlık ile sınırlıydı ve Amazon, sadece çevrimiçi bir mağaza olmakla birlikte, fiziksel sınırlamalar müşteriye katlanarak daha fazla ürün sunabildi.

Şu anda, Amazon sadece kitaplar değil, DVD’ler, CD’ler, MP3 siteleri, bilgisayar yazılımı, video oyunları, elektronik, giyim eşyası, mobilya, yiyecek ve oyuncaklar sunmaktadır. Amazon’un web sitesinin benzersiz bir özelliği, bir ürünü derecelendirmek için bir derecelendirme ölçeği içeren kullanıcı inceleme özelliği. Müşteri yorumları artık satışları artırmak için en etkili sosyal medya taktiği olarak görülüyor. Şirket, ABD web sitesine ayda yaklaşık 65 milyon müşteri çekiyor ve 2010 yılında 34.204 milyar gelir elde etti. 2001 yılında, Amazon.com ilk mobil ticaret sitesini kurdu.

Nokta com balonunun bir başka önemli başarı öyküsü, 1995 yılında piyasaya sürülen bir çevrimiçi açık artırma sitesi olan Ebay’dı. Zappos ve Victoria Secret gibi diğer perakendeciler de çevrimiçi alışveriş sitelerine uygun bir şekilde davrandılar; Zappos sadece bir web operasyonudur.

Ayrıca 1995 yılında, Yahoo’nun başlangıcı 1998’de Google’da, ABD’de iki lider arama motoru oldu. Bu başarılı web dizinleri, Google Alışveriş ve Yahoo! ile kendi e-ticaret iştiraklerini kurdu. İlerleyen yıllarda müzayede.

Global e-ticaret şirketi PayPal, 1998 yılında hizmete başladı ve şu anda 190 pazarda faaliyet gösteriyor. Şirket, çevrimiçi satıcılar, açık artırma siteleri ve diğer ticari kullanıcılar için ödeme işlemlerini gerçekleştiren satın alınmış bir bankadır. Müşterilerinin, dünya çapında 24 para biriminde para gönderme, alma ve tutmalarına izin veriyorlar. Şu anda PayPal, 100 milyondan fazla aktif olan 232 milyondan fazla hesabı yönetmektedir.

Daha fazla insan çevrimiçi iş yapmaya başladıkça, güvenli iletişim ve işlemlere duyulan ihtiyaç belirginleşti. 2004 yılında, işletmelerin çeşitli güvenlik gerekliliklerine uyumu sağlamak için Ödeme Kartı Sektörü Güvenlik Standartları Konseyi (PCI) kuruldu.

Kuruluş, hesap verilerinin korunması için güvenlik standartlarının geliştirilmesi, geliştirilmesi, depolanması, dağıtımı ve uygulanması için oluşturuldu.

 

İlgili: Burada bir PCI uyumlu mağaza nasıl kurulacağını öğrenin

İnternetin, tablet cihazlarının ve akıllı telefonların artan kullanımı, daha büyük tüketici güveni ile birleştiğinde, e-ticaretin gelişmeye ve genişlemeye devam edeceğini görecek.

Son yıllarda artan bir şekilde büyüyen sosyal medya ile, işletmeler ve tüketiciler arasındaki konuşma daha da ilgi çekici hale geldi ve bu da işlemlerin çevrimiçi alışverişini kolaylaştırdı. İnternet perakendecileri, artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerle daha iyi içerik ve gerçekçi bir alışveriş deneyimi yaratmak için çaba sarf etmeye devam ediyor .

Ile mobil ticaret kazanıyor hızı , daha fazla kullanıcı kendi avucunun itibaren satın almakta. Mobil ödeme pazarının 2014 yılına kadar dört kat artarak 630 milyar dolar değerinde olması bekleniyor. E-ticaretteki toplam satışlar , 2000 yılında 27,6 milyar dolar iken, 2009 yılında 143.4 milyar dolara ulaştı ve önümüzdeki dönemde de büyümesini sürdürmesi bekleniyor .

E-ticaretin Geleceğine Adım Adım

60’lardan günümüze kadar, internet, e-ticaret ve tüketici eğilimleri gelişmeye devam ediyor. Sırada ne var?  Ultra kişiselleştirilmiş satın alma deneyimlerinin neden e-ticaretin geleceği olduğunu ve  işinizi büyütmek için nasıl kullanabileceğinizi öğrenin.  E-ticaret dünyasına adım atmak mı istiyorsunuz? Yüz yüze görüşerek, sorunlara online, anlık çözmek ve hemen destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

E-ticaret = Dijital pazarlama ile sizi bir depodan dünyaya açılabilirsiniz.

Örnek mi : amazon.com, aliexpres.com gibi dünyaya ürün gönderen ticaret erbapları gibi neden olmayasınız.

 

E-ticaret Tarihi Nasıl Başladı?